Zavírání lesa 4.11.2018

Zavírání lesa Mykologického klubu Brno

4.11.2018 jsme měli akci zavírání lesa, i když v našich podmínkách jsme les vlastně teprve otevírali, protože do této doby u nás růst hub byl poměrně omezen díky suchu, které panovalo letošní sezoně. Zůčastnilo se na dvacet členů s rodinnými příslušníky. Máme nové dva přírůstky do naší houbařské rodiny. Matěj Valenta je malý chlapec z Tišnova, který má velký zájem o mykologii a dnes již i pěkné znalosti hub. Zúčastnil se i s tatínkem a bylo moc pěkné se dívat, jakou měl radost z každé nalezené plodničky, a mnohé z nich již byl schopen i určit sám.
Naše výprava začínala v Útěchově a po žluté značce jsme se vydali směrem k Lelekovicím. Les byl smíšený, procházeli jsme dubinou, místy buk s habry a v nižších polohách i smrčina. Procházeli jsme i močálem s porostem olší . Díky rozmanitým biotopům se nám podařilo nashromáždit 77 na místě určených druhů a přičtu li ty neurčené ke stovce se dostáváme. Nejcennější z nálezů je jistě prachovečník bukový, který se v okolí Brna vyskytuje, ale není úplně jednoduché jej nalézt. Nejvíce druhů bylo z rodu Helmovka :tuhonohá, měnlivá, ředkvičková, narůžovělá, lepkavá, slizká, červenobřitá, krvavá a šafránová. Velmi hojná byla čepičatka jehličnanová a václavka smrková, lištička pomerančová, křehutky a hnojníky. Ze šupinovek jsme našli zlatozávojnou, nevonnou a šedohlínovou. Z penízovek – kuželovitá a sametonohá. Na bukvicích – voskovička plodová, na mrtvém bukovém dřevě – hlívečník připjatý a slizečka porcelánová. Pro dokreslení výčtu podzimních druhů nesmí chybět ani čirůvka zemní a fialová a strmělka mlženka.
Výlet s odborným výkladem, který zajišťovali Vladimír Antonín a Hana Ševčíková se všem moc líbil, počasí nám přálo a houby konečně začaly růst, co více si přát ! Naše putování bylo jako vždy zakončeno v hospůdce, kde jsme se nejen občerstvili, ale také podebatovali o uplynulé sezoně a těšíc se na tu novou se rozloučili.

Za Mykologický klub Brno – Jiřina Hrabáková