Pozvámka na podzimní mykovycházku – Zavírání lesa

POZOR změna trasy

Z důvodu zákazu vstupu do lesů po vichřici měníme trasu naši mykovycházky, která je již tuto neděli 12.11.2017.

Sraz bude na Mendlově náměstí, odkud pojedeme v 9:42 hod autobusem č.52 do Kohoutovic-hájenka.       

Trasa povede po Lesnické naučné stezce do Obory Holedná . V oboře o rozloze 327 ha spatříte volně žijící skupinky jelenů, muflonů nebo velká stáda daňků. V malé obůrce pak žijí divoká prasata. Půjdeme kolem rybníka Vrbovec, U jezírka a obkroužíme kopec Holedná a dále sejdeme do Jundrova na eventuální občerstvení, nebo do Řečkovic. Trasa je něco kolem 7 km.

https://mapy.cz/s/2bfBb

do Rudic zkusíme jít na jaře
to slibuje Draha, Iris, Hanka

 

 

 

Milí kamarádi,
jménem Mykologického klubu Brno Vás zvu na Zavírání lesa a to  v neděli 12.11.2017.

Pojedeme autobusem č. 201 z Židenic, nádraží v 10:09 hod ( Stará Osada 10:11, Prušánecká 10:19, Strnadova 10:21). Vystoupíme na zastávce Jedovnice, Újezd (10:57).

Odtud půjdeme cca 9 km kolem Rudice do Křtin. Půjdeme po zelené značce – naučná stezka Jedovnické rybníky a Rudické propadání, cestou si prohlédneme Bývalou Salmovu huť, Rudické propadání, skalní útvar Kolíbky, Slza a Podhradí, geopark a větrný mlýn Rudice, dále kolem kaple sv, Barbory, potom odbočíme si prohlédnout lom Seč a dále po zelené značce do Křtin. Zde bude možnost v některé z hospůdek se najíst, autobus č. 201 jezdí do Brna každou hodinu.

S sebou jako pokaždé si vezměte dobrou náladu, svačinku, něco na zahřátí, kamarády, babičky a děti s pejsky.
Za Mykoklub Brno se na Vás těší Draha, Hanka, Iris

Výstava hub 2017- zhodnocení

Výstavy hub, pořádané Mykologickým klubem Brno ve spolupráci s KVIC Brno Vinohrady, se už staly tradicí a získaly si širokou základnu svých příznivců, která se neustále rozrůstá. To se potvrdilo i na letošním, již 9. ročníku této zdařilé akce, který se konal od soboty 23. do pondělí 25. září 2017 ve společenském sále v Brně Vinohradech a byl v mnoha směrech výjimečný.
Výstavu navštívil rekordní počet 964 návštěvníků a díky počasí, které se na poslední chvíli umoudřilo a dopřálo houbám dostatek vláhy, byl k vidění také rekordní počet 397 druhů hub, které nasbírali členové  i příznivci klubu v různých místech naší republiky.
Na své si přišli jak dospělí návštěvníci, tak i děti.
Zatímco dospělé jistě zaujala kromě vystavených exponátů také zajímavá přednáška na téma „Houby známé i neznámé“, kterou přednesl Mgr. Petr Hrouda, Ph.D z Masarykovy uiverzity, na děti čekala mechová Krakonošova zahrádka, a nebo si mohly v koutku, připraveném právě pro ně, nakreslit některý z vystavených exponátů. Úspěch měla i anketa o nejhezčí houbu, která vznikla spontánně hned první den výstavy a ve které děti velmi překvapily. Oproti očekávání namísto oblíbeného hřibu či muchomůrky červené volily např. pavučinec kafrový, voskovku papouští, pýchavku palicovitou a pýchavku obrovskou neboli vatovec. Prvenství tak nakonec získaly všechny houby, které se dětem líbily.

Výstavu skvěle doplňovaly fotografie přírody Davida Gregora.

V průběhu celé výstavy probíhalo také určování donesených vzorků – a letos jich opravdu nebylo málo. Snad nejvíce se lidé dotazovali na bedlu zardělou, která roste v hojném množství a je často zaměňována s žampiony. Je sice uváděna jako jedlá, ale protože může způsobovat i vážné zdravotní problémy podobné těžkým otravám, odborníci před její konzumací varují.
O organizaci se jako vždy postarala duše celého projektu – Drahuška Sukupová, určování hub zajišťovali odborníci z brněnské mykologické poradny pan Vladimír Antonín a Hana Ševčíková, Terka Tejklová z Pardubic.  Ale nic z toho by se neuskutečnilo, nebýt dlouholeté přízně a podpory starosty městské části Brno-Vinohrady, který každoročně umožňuje její konání ve společenském sále KVIC Vinohrady, a který se již tradičně výstavy zúčastnil, stejně jako pan místostarosta Ing. Libor Štursa.
Poděkování zkrátka patří všem, kteří se o úspěch letošní výstavy, za kterým se skrývá obrovské množství práce jak se sbíráním, tak s následným tříděním, určováním, rozmísťováním a popisováním jednotlivých druhů, jakkoli zasloužili.

Věříme, že výstava splnila svůj účel, kterým je bezesporu snaha seznámit co nejširší veřejnost  a především mladou generaci s krásami, ale i nebezpečím světa hub.  Budeme doufat, že nám svou přízeň budou věnovat i nadále a že příští, jubilejní 10. ročník, který se bude konat v jiných prostorách než dosud, bude díky nim alespoň tak úspěšný, jako ten letošní.