Zavírání lesa 13.11.2016

V neděli 13.11.2016 Mykologický klub Brno zakončil sezonu vycházkou v krásných lesích  kolem Automotodromu Brno. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo celý den, jen ty houby byly poněkud zmrzlé. Potkali jsme hodně hub, jen tyto byly zaznamenané: nejvíce bylo lysohlávek tajemných a třepenitek cihlových, dále byl spatřen anýzovník vonný, čirůvka fialová, pevník chlupatý a fialový, trámovka plotní, štítovka jelení, kyj rourkovitý, pařezník obecný, čirůvka fialová, helmovka leponohá, tuhonohá a rýhonohá, outkovka chlupatá , hrbatá a pestrá, dřevomorka lesní, dřevnatka parohatá a voskovička citrónová.

Asi po pěti kilometrech jsme došli trochu promrzlí a hladoví do Žebětína, kde jsme si pochutnali na martinské huse. Všichni byli spokojeni a již se těšíme na mykosvařák pod vánočním stromem a na lednové přednášky v Moravském muzeu. Pokračování textu Zavírání lesa 13.11.2016

Otevírání lesa 2016

V neděli 17.4.2016 jsme i my v Brně otevřeli les. Bylo krásné slunečné počasí, a tuto pěknou houbařskou akci jsme spojili i s akcí Ukliďme Česko. Takže jsme poznávali houby a zároveň sbírali po lem4sních cestách na Hádecké planině nepořádek, který tam nepatří.
Vycházka byla znamenitě připravená, Hanka Ševčíková nás zavedla k houbám, kterm3é by jinak unikly naší pozornosti. Mohli jsme srovnat hned 3 druhy ucháčů – obecný, obrovský a svazčitý, dále byl k vidění smrž polovolný, škrobnatec terčovitý, jehnědka žaludová, hnojník domácí, třepenitka cihlová, outkovka hrbatá, helmovka chlorová, černorosol bukový, desm1tice chřapáčová, kržatka zimní, křehutka hnědošedá f. jarní a nakonec i čirůvka májovka.
Všichni jsme si to náramně užili.