Archiv autora: Draha Sukupová

Otvírání lesa – vycházka 14.4.2019

Milí kamarádi houbaři, mykologové a ostatní milovníci přírody.

Zima skončila a je potřeba tak jako každý rok otevřít les . Proto vás zvu na vycházku v neděli 14.4.2019, tentokrát na Mokerskou plošinu. Sraz bude v Hostěnicích na zastávce MHD Hostěnice chaty v 9,35 min. Dojedeme tam autobusem 202.

Půjdeme po červené značce kolem Hostěnického propadání, nad Kamenným žlíbkem, kolem Mokerské myslivny a Horákovské myslivny až do Mariánského údolí, kde se můžeme posilnit v restauraci U Raka nebo Eldorádo. Celá trasa je cca 7 km. Z Mariánského údolí jede MHD autobus 55.

S sebou si opětně vezměte svačinu, něco na zahřátí, pejsky, babičky a dětičky.

https://mapy.cz/s/3qb27

Na vycházku zve Mykoklub Brno
Draha, Iris, Hanýžka

Zavírání lesa 4.11.2018

Zavírání lesa Mykologického klubu Brno

4.11.2018 jsme měli akci zavírání lesa, i když v našich podmínkách jsme les vlastně teprve otevírali, protože do této doby u nás růst hub byl poměrně omezen díky suchu, které panovalo letošní sezoně. Zůčastnilo se na dvacet členů s rodinnými příslušníky. Máme nové dva přírůstky do naší houbařské rodiny. Matěj Valenta je malý chlapec z Tišnova, který má velký zájem o mykologii a dnes již i pěkné znalosti hub. Zúčastnil se i s tatínkem a bylo moc pěkné se dívat, jakou měl radost z každé nalezené plodničky, a mnohé z nich již byl schopen i určit sám.
Naše výprava začínala v Útěchově a po žluté značce jsme se vydali směrem k Lelekovicím. Les byl smíšený, procházeli jsme dubinou, místy buk s habry a v nižších polohách i smrčina. Procházeli jsme i močálem s porostem olší . Díky rozmanitým biotopům se nám podařilo nashromáždit 77 na místě určených druhů a přičtu li ty neurčené ke stovce se dostáváme. Nejcennější z nálezů je jistě prachovečník bukový, který se v okolí Brna vyskytuje, ale není úplně jednoduché jej nalézt. Nejvíce druhů bylo z rodu Helmovka :tuhonohá, měnlivá, ředkvičková, narůžovělá, lepkavá, slizká, červenobřitá, krvavá a šafránová. Velmi hojná byla čepičatka jehličnanová a václavka smrková, lištička pomerančová, křehutky a hnojníky. Ze šupinovek jsme našli zlatozávojnou, nevonnou a šedohlínovou. Z penízovek – kuželovitá a sametonohá. Na bukvicích – voskovička plodová, na mrtvém bukovém dřevě – hlívečník připjatý a slizečka porcelánová. Pro dokreslení výčtu podzimních druhů nesmí chybět ani čirůvka zemní a fialová a strmělka mlženka.
Výlet s odborným výkladem, který zajišťovali Vladimír Antonín a Hana Ševčíková se všem moc líbil, počasí nám přálo a houby konečně začaly růst, co více si přát ! Naše putování bylo jako vždy zakončeno v hospůdce, kde jsme se nejen občerstvili, ale také podebatovali o uplynulé sezoně a těšíc se na tu novou se rozloučili.

Za Mykologický klub Brno – Jiřina Hrabáková